IMPLANTACJA NATYCHMIASTOWA w CAD/CAM

Czy implantacja natychmiastowa jest możliwa? Jak wykorzystać zdobycze najnowocześniejszej inżynierii stomatologicznej? Jakie są korzyści dla Pacjenta?

Na te pytania odpowiedź odnaleźć można w naszym najnowszym artykule naukowym opublikowanym w notowanym na liście Scopus Journal of Achievements in Materials and Manufacturing Engineering o tytule The digitisation for the immediate dental implantation of incisors with immediate individual prosthetic restoration przedstawiającym…

…opis przypadku tzw. case study dotyczące zaplanowania i wykonania zabiegu natychmiastowej implantacji w miejsce usuwanego zęba w odcinku przednim z zastosowaniem elementów protetycznych przygotowanych dla Pacjenta przed zabiegiem. Przygotowane elementy to szablon chirurgiczny pozwalający na dokładne wprowadzenie przez Lekarza Dentystę implantu w ściśle zaplanowane miejsce, tak aby możliwe było następnie wykorzystanie indywidualnego łącznika tytanowe, który pozostanie na swoim miejscu także w pracy ostatecznej oraz korony tymczasowej, która zapewni natychmiastową pełną estetykę przy zachowaniu bezpieczeństwa implantu.

Jak to w ogóle jest możliwe? Dzięki możliwości wykonania dokładnego tomogramu z wykorzystaniem tomografu CBCT w gabinecie i zastosowaniu najnowocześniejszego na rynku oprogramowania do tworzenia modeli 3D ze skanów 3D wykonujemy model 3D całej jamy ustnej, w której znajduje się także zaplanowany do usunięcia ząb. Następnie ząb jest wirtualnie usuwany z łuku. Następnie planujemy umiejscowienie implantu, na którym następnie planujemy odbudowę protetyczną. W dalszym kroku pozostaje wykonać szablon chirurgiczny z wykorzystaniem drukarek 3D, łącznik i koronę z wykorzystaniem centrum frezarskiego CNC. To wszystko!

Co zatem w tym ciekawego? Otóż wszystko dzieje się zanim Pacjent będzie miał usunięty ząb! Cały proces planowania i produkcji odbywa się w oparciu o modele wirtualne, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości! Dzięki zastosowaniu ultra dokładnych urządzeń takich jak drukarki 3D SLS/SLM, drukarki 3D SLA oraz przemysłowego centrum frezarskiego CNC oraz profesjonalnego oprogramowania przemysłowego CAD/CAM możliwe jest osiągnięcie niespotykanej dotąd powtarzalności i dokładności wytwarzanych elementów!

Producentem i twórcą technologii projektowania i produkcji elementów do natychmiastowej implementacji jest Centrum Projektowo-Badawczo-Produkcyjne Inżynierii Medycznej i Stomatologicznej ASKLEPIOS będące siostrzaną spółką Centrum Medycyny i Stomatologii SOBIESKI.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem tutaj