Wybielanie

BEZPIECZNE WYBIELANIE  - odpowiednio dobrane stężenie preparatu wybielającego, większe bezpieczeństwo zabiegu.

W naszym Centrum wykonujemy wybielanie metodą nakładkową oraz wybielanie z użyciem lampy beyond. W większości przypadków proponujemy wykonanie tej procedury w wykorzystaniem nakładek. Mimo, że procedura trwa dłużej, efekty są dużo naturalniejsze i bezpieczniejsze dla Pacjenta.

Co to jest wybielanie zębów?

Na piękny uśmiech składają się nie tylko wyleczone ubytki próchnicowe, ale również eliminacja przebarwień pochodzenia egzogennego i endogennego z powierzchni zębów. Przebarwienia wywołane czynnikami zewnętrznymi powstają na skutek odkładania się płytki nazębnej i barwników, będących składnikami napojów takich jak kawa czy herbata, żywność i tytoń. Głębokość penetracji czynników barwiących warunkuje wybór metody ich usunięcia. Powierzchniowe przebarwienia zostają całkowicie wyeliminowane za pomocą skalingu i piaskowania wykonanego w gabinecie stomatologicznym.

Głębokie przebarwienia wynikające z przenikania czynników barwiących w mikropęknięcia szkliwa i w przestrzenie międzypryzmatyczne szkliwa mogą zostać usunięte wyłącznie poprzez zabieg wybielania zębów. Ponadto z wiekiem szkliwo odpowiedzialne za estetyczną oprawę uzębienia ulega ścienieniu, przez co intensywniej prześwituje przez nie zębina o żółtym zabarwieniu, dając efekt matowego i ciemniejszego koloru.

W Centrum Medycyny i Stomatologii SOBIESKI wykorzystujemy nakładkową metodę wybielania zębów. Jest to  metoda w której pacjent otrzymuje zestaw złożony z indywidualnych szyn wykonanych w laboratorium dentystycznym, na bazie wycisku zębów własnych oraz indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta preparat wybielający o stężeniu 10, 15lub 20%.

To właśnie metoda nakładkowa daje możliwość doboru stężenia preparatu eliminując tym samym do minimum ryzyko powikłań. Dodatkowo badania laboratoryjne wykazały, że wybielanie nakładkowe okazuje się skuteczniejsze niż jednorazowe wybielanie lampą w gabinecie stomatologicznym z uwagi na to, że substancja czynna preparatu wybielającego pozostaje w strukturze zęba nawet do 36 godzin, czyli jej aktywność pozostaje nawet podczas przerwy w noszeniu szyn. Wykorzystywany przez nas preparat zawiera w swoim składzie nadtlenek karbamidu, będący substancją wybielającą oraz dodatkowo fluor i azotan potasu zmniejszające nadwrażliwość, będąca najczęstszym powikłaniem w trakcie i pozabiegowym.

Preparaty o stężeniu 10 i 15% wykorzystuje się do nocnego wybielania, natomiast o stężeniu 20 % wykorzystuje się w trakcie kilkugodzinnej terapii dziennej. Czas wybielania trwa od 3-10dni.

Aby procedura wybielania była bezpieczna a efekt wizualny zadowalający dla Pacjenta niezbędne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu wybielania zębów wszystkie ubytki próchnicowe zostały wyleczone, nieszczelne wypełnienia kompozytowe i wypełnienia amalgamatowe zostały zastąpione nowymi wypełnieniami kompozytowymi. Dodatkowo wszystkie zęby muszą zostać oczyszczone  z kamienia nazębnego i egzogennych przebarwień za pomocą skalingu i piaskowania. I dopiero tak przygotowane uzębienie może zostać poddane zabiegowi wybielania.