Endodoncja mikroskopowa

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe zawsze wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym, wobec czego wykonywana procedura lecznicza przebiega dla pacjenta w sposób komfortowy. W naszym Centrum stosujemy znieczulenia bez dodatkowych opłat do każdego leczenia co pozwala na wyeliminowanie bólu.
Leczenie kanałowe jest dość drogie, jaka jest alternatywa?

Alternatywą dla leczenia kanałowego jest jedynie usunięcie zęba. W takim przypadku konieczne będzie zastąpienie usuniętego zęba uzupełnieniem protetycznym w postaci korony osadzonej na implancie lub zastosowanie mostu opartego na sąsiednich zębach. Oba alternatywne rozwiązania wiążą się z dodatkowymi zabiegami i długotrwałym leczeniem i większymi kosztami niż leczenie kanałowe.

Po co robić leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe warto wykonać, aby zachować swój ząb, który zachowa swoją użyteczność przez kolejne lata, a w przyszłości może posłużyć za filar odbudowy protetycznej. Zaś długotrwały brak zęba może spowodować w przyszłości problemy z zębami sąsiednimi a także antagonistami. Braki zębowe powodują także problemy z zachowaniem najważniejszej funkcji naszego uzębienia tj. prawidłowego przeżuwania pokarmów. Warto więc podjąć walkę o każdy ząb, aby zachować podstawowe funkcje uzębienia i zmniejszyć późniejsze koszty wykonania implantów zębowych wraz z odbudową protetyczną.

Jak długo ząb po leczeniu kanałowym zachowa pełną użyteczność?

Zęby prawidłowo przeleczone kanałowo zachowują swoją pełną użyteczność przez wiele lat. Wg badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych ok 97% zębów przeleczonych kanałowo pozostaje w jamie ustnej po 8 latach od wykonanego leczenia*. Pozostałe 3% to zęby, które zostały usunięte w wyniku urazów lub błędów w leczeniu.

Czy każdy ząb można leczyć kanałowo?

Jak w każdym leczeniu tak i w przypadku leczenia kanałowego niezwykle ważny jest czas, w którym zgłosimy się do lekarza. Im wcześniej od wystąpienia pierwszych objawów tym lepiej. Bardzo wiele zębów z martwą miazgą i z występującą już zmianą okołowierzchołkową można uratować jednak będzie to proces dłuższy i mniej komfortowy dla Pacjenta. Jest także pewna grupa przypadków, które trafiają do lekarza dentysty w tak powikłanym stadium, że ich leczenie jest nieuzasadnione. Tak więc każdy ząb może zostać przeleczony kanałowo, jednak ważne jest aby podjąć leczenie jak najwcześniej.

Czy w trakcie leczenia kanałowego będę odczuwać jakieś dolegliwości?

Wszystko zależy w jakim stadium zapalenia rozpocznie się leczenie. Pomiędzy wizytami można odczuwać nadwrażliwość leczonego zęba. Trzeba pamiętać, że leczenie kanałowe ma na celu zatrzymanie postępującego procesu zapalnego i w pewnych przypadkach może wiązać się z niewielkim dyskomfortem.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba trzonowego trwa ok. 2,5-3h. Można to leczenie odbyć w trakcie dwóch lub jednej wizyty. Odbudowa korony trwa ok. 1h.