Endodoncja mikroskopowa

sobieskeigo_12_gliwice_foto_radoslaw_kazmierczak_5076Leczenie endodontyczne to skomplikowany proces wymagający dużej wiedzy i doświadczenia ze strony operatora, a jednocześnie dla uzyskania zadowalających efektów wymagający użycia kosztownego instrumentarium i materiałów. Wysiłek ten może jednak pozwolić zachować na wiele lat zęba, który jeszcze kilka lat temu skazany byłby na usunięcie i zastąpienie uzupełnieniem protetycznym.

Pierwszym i najważniejszym elementem każdego leczenia endodontycznego jest skrupulatna kontrola radiologiczna na każdym etapie leczenia.

rtg_2Przeprowadzenie prawidłowego leczenia endodontycznego wymaga w pierwszej kolejności dokładnej diagnostyki. W tym celu przy naszych fotelach znajdują się aparaty RTG, które pozwalają lekarzowi na dokładne zapoznanie się ze stanem początkowym zęba, a także kontrolę postępów w trakcie leczenia. Przy leczeniu endodontycznym bardzo istotne jest zlokalizowanie wszystkich kanałów, co w sytuacjach niestandardowych, takich jak obecność dodatkowych kanałów jest w zasadzie niemożliwe bez wsparcia aparatem RTG i urządzeniami powiększającymi. W tym celu w trakcie leczenia endodontycznego wykonujemy min. 3 zdjęcia kontrolne: pierwsze po ekstyrpacji miazgi, drugie po opracowaniu kanałów przed wypełnieniem materiałem oraz ostatnie po wypełnieniu kanałów materiałem wypełniającym. Daje to pewność, że kanał wypełniony jest szczelnie, co jest jedyną gwarancją prawidłowo wykonanego leczenia kanałowego.

sobieskeigo_12_gliwice_foto_radoslaw_kazmierczak_5275W naszym Centrum w skomplikowanych przypadkach stosujemy sprzęt powiększający w postaci lup stomatologicznych, które pozwalają na zwiększenie precyzji wykonywanych czynności i znacząco podnoszą skuteczność prowadzonej terapii.

sobieskeigo_12_gliwice_foto_radoslaw_kazmierczak_5207Jednym z najistotniejszych elementów podczas procedury leczenia kanałowego jest prawidłowe ustalenie długości roboczej każdego kanału korzeniowego. W tym celu korzystamy z najnowocześniejszych i najdokładniejszych endometrów firmy Raypex 5 VDW, które zapewniają dokładne i niezawodne wskazania.

sobieskeigo_12_gliwice_foto_radoslaw_kazmierczak_5203Kolejną istotną czynnością po prawidłowym przygotowaniu kanału korzeniowego jest jego szczelne wypełnienie na całej długości. Do tego wykorzystujemy w naszym Centrum system Beefill 2 in 1 firmy VDW, który jest jednym z najnowocześniejszych systemów termoplastycznych stosowanych we współczesnej stomatologii . Jego użycie pozwala na skrócenie czasu leczenia do niezbędnego minimum, czyli do jednej bądź dwóch wizyt (całe leczenie endodontyczne na jednej wizycie + ostateczne wypełnienie na drugiej wizycie). Gdy jednak ząb znajduje się w zaawansowanym stanie zapalnym wskazane jest rozłożenie leczenia na więcej wizyt.

Po zakończeniu leczenia kanałowego konieczne jest także przeprowadzenie odbudowy korony zęba. W naszym Centrum odbudowy korony wykonujemy zasadniczo przy wykorzystaniu materiału światłoutwardzalnego ze wzmocnieniem ćwiekiem z włókna szklanego lub stosując uzupełnienia protetyczne w zaawansowanych stanach próchnicowych.

leczymy bez bólu_banerDla zapewnienia maksymalnego komfortu pacjenta w naszym Centrum wszystkie, nawet najprostsze zabiegi na życzenie pacjenta, są wykonywane w znieczuleniu bez żadnych dodatkowych opłat.