Leczenie dysfunkcji narządu żucia

Dysfunkcje narządu żucia to przede wszystkim schorzenia wynikające przede wszystkim z zaburzeń czynności mięśni narządu żucia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Przypadłości te dla Pacjenta charakteryzują się najczęściej występowaniem bólu w okolicy twarzy, szyi i całej głowy, trzaskami słyszanymi przez Pacjenta mających swoje źródłow w stawach skroniowo-żuchwowych. oraz ograniczeniem możliwości otwierania ust.Pacjenci bardzo często skarżą się także na przewlekłe bóle głowy, uczucie napięcia mięśni twarzy czy szumy w uszach, co także bardzo często ma swoje źródło w narządzie żucia.

W chwili obecnej nie ustalono jednej i pewnej przyczyny występowania dysfunkcji narządu żucia. Przyjęto, że powodem ich występowania jest wiele współwystępujących czynników, w tym przede wszystkim stres, urazy czy uwarunkowania anatomiczne.

Powodem występowania dysfunkcji narządu żucia jest przede wszystkim bruksizm (nawykowe, mimowolne zaciskanie zębów prowadzące do zgrzytania zarówno w trakcie snu jak i w dzień)  prowadzący co występowania nawracających bólów głowy, patologicznego ścierania się zębów, występowania ubytków klinowych (przyszyjkowych) na przeciążonych zębach czy pękania koron zębowych czy braku możliwości otwarcia ust w pełnym zakresie.

Leczenie dysfunkcji narządu żucia

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie leczenia dysfunkcji narządu żucia jest zdiagnozowanie występujących problemów przez Pacjenta i zgłoszenie się do odpowiedniego lekarza dentysty. Nadal niewielki odsetek Pacjentów zdaje sobie sprawę, że towarzyszące im codziennie trzaski czy szum w uszach lub ciągły ból głowy może mieć swój początek w układzie stomatognatycznym i że wymaga on leczenia w gabinecie stomatologicznym. Gdy już Pacjent zgłosi się do nas przeprowadzamy wnikliwe badanie, które pozwala na ocenę zakresu występujących dysfunkcji i pozwala zaplanować dalsze postępowanie. Leczenie wiąże się często z wykonaniem odpowiedniej szyny, która pod okiem lekarza prowadzącego pozwoli na "oduczenie" złych nawyków mięśni. Często niezbędne jest także wykonanie dodatkowego leczenia zachowawczego czy protetycznego. Całość leczenia można wykonać w naszym Centrum.

WYKONAJ TEST i PRZEKONAJ SIĘ CZY WSKAZANE JEST W TWOICH PRZYPADKU WYKONANIE BADANIA NARZĄDU ŻUCIA:

1. Odczuwasz ból podczas jedzenia rozmowy lub ziewania?
2. Czy odczuwasz sztywność/zmęczenie mięśni twarzy?
3. Czy nękają Cię nawracające bóle głowy (np. migrenowe).
4. Czy słyszysz trzaski lub szum w uszach?
5. Czy odczuwasz ból podczas otwierania ust?
6. czy odczuwasz nawracające bóle szyi/karku?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z pytań jest twierdzące należy poddać się badaniu narządu żucia.