W roku 2013, w ramach realizacji projektu rozbudowy oferty firmy wspartego ze środków Unii Europejskiej i budżetu Państwa uruchomiliśmy Laboratorium Badawczo - Rozwojowe funkcjonujące w ramach struktury spółki. Laboratorium opiera się na infrastrukturze dostępnej w naszym Centrum. Nowoczesny sprzęt i wykwalifikowany personel posiadający doświadczenie badawczo-naukowe pozwoliły na wprowadzenie szeregu nowych i ulepszonych rozwiązań stosowanych w naszym Centrum zarówno w zakresie produkcji uzupełnień protetycznych jak i samej procedury rejestracji zwarcia i wykorzystania danych pozyskiwanych z tomografii wiązki stożkowej do późniejszego planowania i wykonywania procedur medycznych. Dużo uwagi poświęcamy także na wdrożenie do codziennej praktyki stomatologicznej cyfrowych wycisków, nie tylko do prostych koron i nakładów, ale także do uzupełnień ruchomych i stałych, w tym na wielu implantach.
Codzienne problemy, na które napotykamy w naszej pracy pozwoliło na sformułowanie problemów badawczych, które we współpracy z Politechniką Śląską staramy się badać i rozwiązywać łącząc wiedzę praktyczną z teoretyczną z pogranicza stomatologii, medycyny estetycznej i inżynierii stomatologicznej. Wspólna praca zaowocowała opracowaniem jak dotąd 4 zgłoszeń patentowych z obszaru inżynierii stomatologicznej i wielu artykułów publikowanych zarówno w czasopismach stomatologicznych jak i tych zajmujących się inżynierią materiałową i komputerowym wspomaganiem projektowania oraz inżynierią stomatologiczną oraz wdrożeniem do codziennej pracy naszego Centrum Frezowania i Zespołu Gabinetów wielu udoskonalonych rozwiązań.
Zespół w skład którego wchodzili m.in. dr inż Lech Dobrzański, dr inż Anna Achtelik- Franczak i prof. Leszek Dobrzański został nagrodzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Fundację Haller Pro Inventio dyplomem i tytułem Ambasadora Innowacji na XXIII Giełdzie Wynalazków. Jest to nagroda przyznawana zespołom badawczym, które otrzymały nagrody na targach wynalazków na całym Świecie. My otrzymaliśmy m.in. Medale na targach w: Seulu (Korea), Bangkoku (Tajlandia), Foz do Iguacu (Brazylia) za opatentowane przez nas nowe materiały stomatologiczne, które w najbliższym czasie będziemy wdrażać do codziennego użytku.
Computer-aided design and manufacturing of dental surgical guides based on cone beam computed tomography
© 2021